Popis rodu - Darlingtonie

Trocha historie
Darlingtonie byla objevena v roce 1841 botaniky provázejícími výpravu kapitána Wilkese na úbočí hory Mt. Shasta v Kalifornii. Později ji botanicky pojmenoval a popsal americký botanik Torrey.
Popis druhu a prostředí
Darlingtonie kalifornská (Darlingtonia californica) je jediný druh svého rodu darlingtonie. Na první pohled je rostlina velice podobná svým příbuzným - špirlicím, ale na rozdíl od nich, vývoj pastí darlingtonie pokročil o něco dále. Z mělce uloženého oddenku vyrůstají pozoruhodné láčky, které jsou tvarově přetvořeny tak, že jejich vstupní otvor do hrdla pasti není přístupný svrchu jak by se dalo čekat, ale je otočen o 180° a je tak směřován k vnějšímu obvodu růžice a tak je vstup chráněn proti dešti. Z důvodu, že tvar láčky připomíná kobru, je rostlina přezdívaná jako "kobří lilie". Někomu může zakončení vstupu do hrdla láčky připomínat ocas ryby. Vnitřek láčky je prosvětlen průhlednými okénky (tzv. aeroli nebo fenestracemi), díky nimž se hmyz nebojí vlézt do jejího nitra. Pasti jsou vybaveny sladkými nektarovými žlázami, které hmyz zbožňuje a při jejich olizování je naváděn dále do pasti četnými chloupky, jež směřují do jejího nitra. Když se hmyz dostane příliš daleko, již nemám šanci na únik a padá na dno pasti. Tam se nachází trávicí tekutina, která obsahuje velké množství mikroorganismů. Ty pomáhají rostlině trávit kořist. Darlingtonie má velice zajímavé květy. Vyrůstají až 1 m vysoké a velice se podobají květům špirlic. Hnědofialová koruna květů darlingtonie se však nerozevře a tím připomíná poupě. Semena se vytvářejí v semeníku. Jsou velká asi 2 - 3mm, hnědá a mají na sobě malé chloupky.

Darlingtonie roste v trochu chladnějším podnebí, většinou na břehu horských potůčku, které ochlazují v parném létě její kořínky. Průměrná teplota vody nedostahuje větší teploty než je 18°C. Proto při pěstování v domácích podmínkách je poměrně těžké rostlince zajistit stejné podmínky jako má v přírodě. Rostliny se běžně vyskytují na různých stanovištích a ve zcela odlišných lokalitách. Jejich výskyt se však váže na území státu Kalifornie (USA – odtud název Kalifornská). V přírodě můžou pasti dosahovat délky až 50 cm.